
Lamp op zonne-energie houdt zeeschildpadden uit visnetten
Onderzoekers aan de Arizona State University in de Verenigde Staten werken samen met vissers aan een praktische oplossing om de bijvangst van zeeschildpadden in visnetten te verminderen. Ze maken kleine lichtgevende boeien vast aan visnetten, waardoor de schildpadden makkelijker het net kunnen omzeilen.
Hun proeven laten zien dat de bijvangst van zeeschildpadden tot wel 63 procent lager is met de boeitjes, zo schrijven ze in een artikel in vakblad Conservation Letters dat vorige week verscheen.
Verkeerde vangst
Veel vissers maken gebruik van kieuwnetten voor het vangen van hun vis. Dit zijn lange visnetten die rechtop in zee staan, omhooggehouden door boeitjes aan de bovenkant. De netten zijn enorm goed in het vangen van vissen, die met hun kieuwen in het net blijven steken. Maar regelmatig zwemt er ook een haai of een zeeschildpad in die dan in het net verstrikt raakt. Het verminderen van deze bijvangst zonder het verstoren van de visserij is al lang een groot discussiepunt onder natuurbeschermers en vissers, nog zonder veel resultaat – tot nu.
Eerdere verlichting
Uit meerdere studies is gebleken dat de bijvangst in kieuwnetten sterk wordt verminderd door het verlichten van de netten. Er is over de afgelopen jaren daarom al veel geëxperimenteerd met ledlampen of chemische lichtstaven. Hier deed het probleem zich voor dat de batterijen van de ledlampen regelmatig moesten worden vervangen. De chemische lichtstaven hielden het maar 24 uur vol. Dit zorgde voor veel extra handelingen en kosten voor de vissers. Ook is de oceaan geen vriendelijke omgeving voor materialen. Een lamp moet goed bestand zijn tegen de hoge waterdruk op diepte, de corrosieve werking van zeewater en biofouling, de aangroei van zeedieren en -planten.
Drievoudig positief
Jesse Senko, assistant professor bij ASU School of Ocean Futures, ontwierp met zijn team een lichtgevende boei. Die drijft op het water, gebruikt zonne-energie om op te laden, en knippert met zijn lamp om zo het energieverbruik te beperken. De zonnecellen zijn flexibel en worden in een cilindervorm gebogen, in een huls die bestand is tegen dieptes tot ongeveer 100 meter.
Na het verwachte verbruik van 12 tot 14 uur bij het vissen in de nacht kan de boei op het zonnige dek van het visserschip weer opladen via de zonnecellen. Als de lithium-ion batterij van de lamp volledig opgeladen is, heeft de boei genoeg batterijleven om indien nodig vijfenhalve dag continu te knipperen zonder dat tussendoor opladen nodig is.
Filmpje van een paar jaar terug over het concept:
Hechte samenwerking
Bij de ontwikkeling van de boei hebben de onderzoekers rekening gehouden met de ervaring van belangrijke vissers in de regio Noordwest Mexico, waar de proeven met de boeitjes worden uitgevoerd. In meerdere workshops discussieerden de wetenschappers en vissers over het ontwikkelen van duurzame verlichting van de netten. De vissers konden hierbij ook hun feedback geven op het ontwerp en andere inbreng leveren, waardoor het een gebruiksvriendelijk product werd.
Optimaliseren
Nu het prototype getest is en succesvol blijkt, is de volgende stap het implementeren van de boei in andere soorten netten en het optimaliseren van de productie. Voor nu zijn de productiekosten per lamp zo’n 62 dollar. Senko wil graag samenwerken met het bedrijf Fishtek Marine in het Verenigd Koninkrijk voor de commerciële productie van de boeien, met de verwachting dat ze binnen drie jaar op de markt zullen komen.
Gedrag monitoren
In de tussentijd gaat Senko met zijn onderzoeksgroep door met het monitoren van het gedrag van de schildpadden en het onderzoek over de bijvangst. ‘Mijn doel is om uiteindelijk van 63 procent naar 95 procent vermindering aan bijvangst te gaan’, zegt Senko in een persbericht. ‘Daar zullen we ook komen, door te luisteren naar de vissers en zowel de belangen van hen en van de oceaan in gedachten te houden.’
Foto’s: Lindsay Lauckner Gundlock / Arizona State University







