
Martijn Otten wint Prins Friso Ingenieursprijs
Werktuigbouwkundig Martijn Otten is de winnaar van de Prins Friso Ingenieursprijs 2026. De directeur van printtechnologiebedrijf AV Flexologic, tevens het technisch brein achter de ngo Protect Ukraine, kreeg de prijs woensdag op de TU Eindhoven overhandig. De onderscheiding voor het beste studententeam ging naar Project March van de TU Delft, dat geavanceerde exoskeletten ontwerpt en bouwt.
Het was de twaalfde keer dat ingenieursvereniging KIVI de Prins Friso Ingenieursprijs uitreikte. Prinses Mabel, de weduwe van de in 2013 overleden Friso, en prinses Beatrix, beschermvrouwe van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs (KIVI), woonden de prijsuitreiking bij. Voor het eerst was ook gravin Zaria aanwezig, de jongste dochter van Mabel en Friso.
Otten mag zich nu een jaar lang de Ingenieur van het Jaar noemen. De unanieme vakjury, onder leiding van scheepsbouwer Thecla Bodewes, roemde hem om zijn authenticiteit en zijn uitzonderlijke inzet voor het ingenieursvak en benadrukte daarnaast hoe Otten technische excellentie koppelt aan ondernemerschap en maatschappelijke verantwoordelijkheid. Zo speelt hij een sleutelrol in Protect Ukraine, een ngo die grootschalige hulp biedt aan Oekraïne. ‘Technische diepgang combineert Otten met praktisch schaalbare toepassingen’, aldus de jury.

Aquadrones voor Oekraïne
Martijn Otten ontwerpt en bouwt met een klein team aquadrones, onbemande vaartuigen, voor Oekraïense manschappen aan het front. Met die soldaten test en verbetert hij de voor bevoorrading en evacuaties bedoelde vaartuigen in het veld, in Oekraïne.
Ook waardeert de jury zijn toekomstgerichte initiatief Engineers for Impact, waarmee hij experts wil verbinden aan maatschappelijke vraagstukken en jongeren enthousiast wil maken voor techniek.
De publieksprijs werd gewonnen door civiel ingenieur Martine Stam van architecten- en ingenieursbureau Sweco en lid van de Taskforce Deltatechnologie, dat namens de marktpartijen adviseert aan opdrachtgevers. Zij is als ontwerpleider betrokken bij toekomstbestendige en duurzame dijkversterkingen in het rivierengebied, waarbij met name de inzet van gebiedseigen grond leidend is. De derde finalist was milieutechnoloog en ondernemer Kirsten Steinbusch, die zich sterk maakt van biogrondstoffen.

Project March
De KIVI Engineering Student Team Award, bestemd voor het beste team van technische studenten, was voor Project March. Dat team, een non-profit open source Dream Team van de TU Delft, werkt aan innovatieve exoskeletten die met name mensen met een dwarslaesie helpen een deel van hun mobiliteit te herwinnen.
Het team combineert ‘technische complexiteit en maatschappelijke waarde’, stelde de jury, die opmerkte dat het professionele niveau en de heldere visie op de doorontwikkeling van de technologie het niveau van de traditionele studententeams overstijgen.
Ook de teams EduQuation, dat met behulp van games quantumtechnologie inzichtelijk maakt, en Fomula Student Team Delft, dat raceauto's ontwerpt en bouwt, hadden de finale gehaald.
Portret: Bianca SIstermans






