Het oog is nog nooit eerder succesvol getransplanteerd. Als eerste stapt daartoe ontwikkelt een team Amerikaanse wetenschappers een apparaat dat een menselijke oog urenlang buiten het lichaam in leven kan houden. 

Het Bascom Palmer Eye Institute van de University of Miami School of Medicine werkt aan het realiseren van ’s werelds eerste succesvolle oogtransplantatie. De belangrijkste voorwaarde daarvoor is de oogzenuw te behouden en die vervolgens met de ontvanger te verbinden zodat die er ook daadwerkelijk mee kan zien. Dat laatste lukte een ander Amerikaans chirurgisch team niet toen ze in 2023 met succes een donoroog transplanteerden als cosmetische ingreep.

Doorbraak

Mocht het transplanteren van ogen mogelijk worden dan moeten ze, net als andere donororganen, van het een naar het andere ziekenhuis kunnen worden vervoerd. Hiervoor ontwikkelde het laboratorium van Ashutosh Agarwal, universitair hoofddocent in biomedische technologie aan de University of Miami, het draagbare apparaatje eye-ECMO (extracorporeal membrane oxygenation). Dit zorgt ervoor dat het donoroog een constante doorstroming krijgt van zuurstofrijk bloed, vermengd met een bepaalde vloeistof, om het netvlies goed te houden. 

Het netvlies is essentieel om signalen naar de hersenen te kunnen sturen en beelden te zien. Het laboratorium ontwikkelde hiervoor een 3D-geprinte canule, een holle buis, om op de belangrijkste ader van het oog te kunnen aansluiten.

Innovatie

Het team wist onlangs met het eye-ECMO apparaat een donoroog urenlang in leven te houden buiten het menselijk lichaam. Naast het perfectioneren van deze techniek ontwikkelt het team ook de eye-HOLDER om donororganen veilig in te kunnen vervoeren. Deze krijgt een cardanisch mechanisme om de donorogen in de eye-EMCO optimaal stabiel te houden tijdens transport. 

 

Foto: Joshua Prezant/University of Miami